21.4.2026 16:30 - 21.4.2026 19:30 Satakunnan Syöpäyhdistys , Yrjönkatu 2 (2 krs) , 28100  Pori

Startup-tyylinen kehittäminen tekoälyn avustuksella

21.4.2026 16:30

Satakunnan Syöpäyhdistys

Tausta ja tavoite 
Tekoälytyökalut ja edistyneet kielimallit ovat mullistaneet tavan, jolla rakennamme uutta. Ne eivät ainoastaan nopeuta koodaamista tai data-analyysiä, vaan mahdollistavat kokonaan uusien liiketoimintamallien ja innovaatioiden testaamisen poikkeuksellisen nopeasti ja kustannustehokkaasti.

Tässä käytännönläheisessä työpajassa siirrytään teoriasta 
toimintaan. Työpajassa kokeillaan ja opitaan, miten tekoälyä voidaan hyödyntää ideoiden jalostamisessa, konseptoinnissa ja ketterässä kehityksessä. - Ota oma läppäri mukaan!


Työpajan sisältö 
Startup-tyylinen kehittäminen tekoälyn avustuksella – Ideasta liiketoiminnaksi ennätysajassa 

Keskeiset teemat: 
• Tekoäly ideointityökaluna: miten kielimallit auttavat tunnistamaan mahdollisuuksia ja jalostamaan ideoita 
• Nopea konseptointi ja validointi: “fail fast” -ajattelu käytännössä tekoälyn avulla 
• Prototyyppien ja MVP:iden rakentaminen tekoälyavusteisesti 
• Käytännön esimerkkejä: miten tekoälyä on hyödynnetty uusien tuotteiden ja palvelumallien luomisessa 
• Olemassa olevien liiketoimintojen kustannustehokas kehittäminen tekoälyn tuella 

Työpajan rakenne:
Työpaja koostuu viimeisimmän tekoälykehityksen summaavasta käytännönläheisestä luento-osuudesta sekä osallistujien omaan tekemiseen keskittyvästä harjoituksesta. Tavoitteena on, että jokainen osallistuja saa konkreettisen kokemuksen tekoälyn 
hyödyntämisestä liiketoiminnan kehittämisessä. 

Työpajan vetäjänä toimii Markus Sjöberg (YTT, TaM), Aihio Labs Oy, joka on tekoälytutkija ja entinen startup-yrittäjä. Hän on kehittänyt tuotteita ja konsepteja mm. Googlen ja saksalaisen Next Media Acceleratorin rahoittamana. Sjöberg kehittää startup-maailman “fail fast” -ajatteluun perustuvaa menetelmää, jonka 
avulla tekoäly valjastetaan uusien tuotteiden ja palvelumallien nopeaan luomiseen sekä olemassa olevien kustannustehokkaaseen kehittämiseen. 

Huom! Ota oma läppäri mukaan.

Tarjolla kahvia ja pientä iltapalaa. Listätiedot Tuomas Pohjola 050 4068867 (WA-viesti).

Tilaisuus on maksuton Porin Seudun Ekonomeille ja Porin Kyltereille. Mahdolliset peruutukset 17.4. mennessä. No Show: Mikäli jäsen ei saavu paikalle tai peruu tulonsa peruutusajan jälkeen, pidätämme oikeuden periä tapahtuman kulut toteutuneiden kulujen mukaisesti. Tämän tilaisuuden ovh. on 45€/hlö.

 

Valitse haluamasi lippu
Lippu
Määrä

Porinseudun Kyltereiden jäsen

Määrä:


PorSEn jäsen

Määrä:


Lippuja saatavilla

Paikkoja jäljellä

PorKyn jäsen: 5 kpl jäljellä (/5)
Porin Seudun Ekonomien jäsen: 23 kpl jäljellä (/25)

Tapahtumaan on jäljellä 28 paikkaa.

Ajankohta

Alkaa:   21.4.2026 16:30
Päättyy:   21.4.2026 19:30

Järjestäjä

Porin Seudun Ekonomit

Järjestäjä

Porin Seudun Ekonomit

Tapahtumapaikka

Satakunnan Syöpäyhdistys

Yrjönkatu 2 (2 krs)
28100 Pori

Tarkempi kartta ja ajo-ohjeet